poniedziałek, 28 września 2020

"Someone Else" – Laura Kneidl


Pierwszy tom serii „Someone”, czyli książka „Someone New” opowiadająca o losach Micach i Juliana, skradła moje serce. Autorka w cudowny sposób połączyła powieść dla młodzieży z wątkami takimi jak homofobia i odrzucenie – zwłaszcza przez najbliższych. Czy drugi tom spodobał mi się tak samo?


 

O KSIĄŻCE

„Someone Else” – Laura Kneidl
Tytuł oryginalny: „Someone New”
Seria: Someone, tom 2
Wydawnictwo Jaguar
Data wydania: 09.09.2020
Ilość stron: 392
Cena okładkowa: 39,90 zł


 


Cassie i Maurice byliby idealną parą: są najlepszymi przyjaciółmi, mieszkają razem, oboje pasjonują się literaturą fantasy, i, co najważniejsze – kochają się. Mimo to ich drogi się rozchodzą. Auri gra w piłkę nożną, ma wielu znajomych i jest towarzyski, natomiast Cassie raczej ucieka od świata i obraca się w wąskim kręgu przyjaciół. Z czasem coraz bardziej się obawia, że to, co łączy ją z Aurim, nie jest tak silne jak to, co ich dzieli...   

Auriego i Cassie poznaliśmy już w „Someone New”. Współlokatorzy Juliana i sąsiedzi Micah rozkochali mnie w sobie już wtedy, więc ucieszyłam się na wieść, że drugi tom będzie właśnie o nich. Szczególnie, że kibicowałam im już od początku pierwszego i bardzo chciałam dowiedzieć się o ich relacji czegoś więcej.

Pierwsze, co przychodzi mi na myśl, gdy wspominam tę książkę, to „przesłodka” i „przeurocza”. Autorka pokazała nam miłość rodzącą się z przyjaźni, a nie da się ukryć, że od samego początku czuć, że Cassie i Auri to bratnie dusze, które po prostu muszą być razem. Czytając o ich losach stale miałam uśmiech na twarzy, bo urocze sceny z udziałem tej dwójki porządnie rozgrzewały serducho. Spodobało mi się też, że złamany został schemat, w którym to facet musi walczyć o związek, a dziewczyna może siedzieć z założonymi rękami. Cassie nie raz przekonała się, że również musi dać coś od siebie, jeśli chce, by jej i Auriemu się udało.

.


W tym tomie autorka porusza równie ważny temat jak w poprzednim. Tym razem skupia się na rasizmie. Auri jest czarnoskóry, przez co spotykają go czasem pewne nieprzyjemności. Niektórzy ludzie traktują go jak gorszego i rzucają niestosowne żarty na widok jego i Cassie (która jest drobna i ma jasną skórę). Mam nadzieję, że ta książka otworzy niektórym oczy na to, że „inny” nie znaczy gorszy. No bo ludzie, mamy XXI wiek, a część z nas nadal uważa, że ilość i rodzaj pigmentu w skórze świadczy o tym, jakim kto jest człowiekiem?

Bardzo spodobał mi się też wątek związany z innym problemem Auriego. Chłopak wstydził się swojej pasji i ukrywał ją przed innymi, by uniknąć wyśmiania. Nie ukrywam, że ten temat poruszył mnie głównie dlatego, że sama mam podobnie – nie mówię znajomym o mojej książkowej działalności. W „Someone Else” autorka wyraźnie pokazała, że nie warto przejmować się zdaniem innych, bo zawsze znajdą się ludzie, którzy będą się śmiać. Ale więcej będzie takich, którzy potrafią wesprzeć i powiedzieć dobre słowo. Także jeśli również macie podobny problem, koniecznie sięgnijcie po tę książkę i zobaczcie czy i jak Auri sobie z nim poradził.

Dodatkowym smaczkiem są ilustracje, tak śliczne i urocze, że nie mogłam się na nie napatrzeć. Sama nie wiem, czy ten tom podobał mi się mniej czy bardziej od pierwszego. Jedną gwiazdkę obniżam za to, że Cassie czasami bywała irytująca i zamiast pogadać z Aurim, sama wyciągała wnioski (oczywiście błędne) i robiła dramy. Ale sama fabuła podobała mi się naprawdę mocno i „Someone Else” z pewnością trafi do mojej książkowej topki.

 

 

MOJA OCENA

★★★★★★★★★    9/10

P. 
 (very.little.book.nerd)

9 komentarzy:

 1. Fajnie, że autorka pokazała jak miłość między bohaterami powstaje. I dobrze, że dotyka trudnych tematów. Jak będę miała ochotę na romans, to sięgnę po ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że Ci się podobały. Mnie nie zaciekawiły na tyle, by po nie sięgnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super, że ci się spodobała! Przede mną jeszcze pierwszy tom, ale nie mam wątpliwości, że po niego sięgnę, bo czuję, że będę zachwycona :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem oczarowana okładkami, ale jeszcze nie miałam okazji przeczytać nawet poprzedniej części.

  OdpowiedzUsuń
 5. Te okładki! Nie mogę oderwać od nich oczu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, ja tak samo! Są piekne, zupełne inne niż większość na rynku, na których widneje naga jakaś część ciała. Ta jest o wiele lepsza!

   Usuń
 6. Sporo dobrych opinii czytam o tych książkach, dlatego już poleciłam ją mojej córce pod rozwagę, powinna ją wciągnąć. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety to zupełnie nie moja tematyka, ale co trzeba przyznać, to okładki są piękne ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Co do tych ilustracji to miałam pewne "ale" poza tym jednak książki są świetne (nawet jest na ich okładkach moje logo).

  OdpowiedzUsuń