sobota, 17 października 2020

Trylogia "Ukryta sieć" - Jakub Szamałek


    Są takie thrillery, o których po dwóch dniach się nie pamięta. Są też takie, które nie dają o sobie zapomnieć. Każda z części wchodzących w skład trylogii "Ukryta sieć" zdecydowanie należy do tej drugiej kategorii.


"Cokolwiek wybierzesz"
 

    W życiu bym się nie spodziewała, że ta książka zrobi na mnie aż takie wrażenie. "Cokolwiek wybierzesz" to genialny thriller, który wciąga od pierwszych stron i trzyma poziom do samego końca. Fabuła pełna jest nawiązań do nowoczesnych technologii - ale nie tych, które wymyślają twórcy science-fiction. Tych, które każdy z nas na co dzień używa, nie zdając sobie sprawy z tego, że mogą one zostać wykorzystane przeciwko nam. Ciekawie było też zobaczyć, na jakiej zasadzie działają media i serwisy internetowe, stawiające sensację ponad moralnością. Co jak co, ale autor naprawdę przyłożył się do researchu.

    A bohaterowie? Są przedstawieni ciekawie, każdy z nich ma własną historię, która tworzy świetne tło i sprawia, że ich działania mają sens. Bądźmy szczerzy, nikt nie lubi głupich zachowań postaci, opisanych tylko dlatego, że autor nie ma pomysłu na pchnięcie fabuły do przodu. Tutaj na szczęście tego nie ma, więc możemy wszyscy odetchnąć z ulgą. Głęboki oddech przyda się też dlatego, że akcja tej książki pędzi jak szalona, nie zostawiając miejsca na nudę.

    Mam nadzieję, że zdecydujecie się sięgnąć po pierwszy tom trylogii "Ukryta sieć", bo jest naprawdę warty uwagi, a intryga wymyślona przez autora robi wrażenie. I nie jest wcale taka nieprawdopodobna, jak mogłoby się niektórym wydawać

 

MOJA OCENA

★★★★★★★★★★    10/10

"Kimkolwiek jesteś"

 

Sięgając po „Kimkolwiek jesteś” miałam bardzo wysokie oczekiwania, bo fenomenalnym „Cokolwiek wybierzesz” Jakub Szamałek wysoko postawił sobie poprzeczkę. Jednocześnie bałam się rozczarowania spowodowanego właśnie tym, że wymagałam od tej książki wiele. Na szczęście nie zawiodłam się. 

Autor kolejny raz wprowadza czytelnika w świat zaawansowanych technologii, które wcale nie są zmyślone na potrzeby książki – to technologie, z których istnienia często nie zdajemy sobie nawet sprawy, ale które mimo to istnieją i otaczają nas niemal bez przerwy. 

Co prawda tom pierwszy spodobał mi się nieco bardziej – może dlatego, że tutaj główny wątek kręci się wokół polityki, za którą nie przepadam – ale nadal oceniam tę powieść naprawdę wysoko. Wartka akcja, nowinki techniczne, angażujące śledztwa i ciekawi bohaterowie to tylko niektóre z jej zalet. Dzięki swojemu talentowi Jakub Szamałek dołączył do grona polskich pisarzy, których książki będę brała w ciemno.

 

MOJA OCENA

★★★★★★★★★✩    9/10
 

"Gdziekolwiek spojrzysz"

 

        Ostatni tom trylogii „Ukryta sieć” wciągnął mnie tak bardzo, że pochłonęłam go w kilka godzin. Możliwe, że był to skutek tematyki – sztuczną inteligencję od kilku miesięcy „męczę” na studiach, więc ciekawie było poczytać o czymś, o czym trochę się już wie. Ale informatycznych laików od razu uspokajam: autor wszystkie niezbędne kwestie tłumaczy od zera, także ani nie pogubicie się w nadmiarze ciekawostek z dziedziny IT, ani nie zanudzicie się czytając o nich. 

        A jeśli chodzi o samą książkę, to wydaje mi się, że ten tom stoi na równi z drugim – nie przebija pierwszego, ale jest naprawdę genialny. Może pierwszy zachwycił mnie tak bardzo, bo był czymś świeżym. Nigdy wcześniej nie czytałam thrillera, w którym IT grałoby tak dużą rolę. Tutaj wiedziałam już, że mam spodziewać się wielu informatycznych smaczków. Do tego świetne wątki kryminalne i sensacyjne, niepokój, który dało się odczuć na własnej skórze i cudowna główna bohaterka – to wszystko sprawiło, że pokochałam tę serię i bardzo, bardzo wam ją polecam!

 

MOJA OCENA

★★★★★★★★★✩    9/10


P. 
 (very.little.book.nerd)


6 komentarzy:

 1. Mam w planach poznać tą trylogię, a przynajmniej jej pierwszą część. Potem zobaczymy, co dalej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo zaciekawiła mnie ta trylogia, więc w najbliższym czasie chcę jak najbardziej przeczytać!

  Pozdrawiam serdecznie!
  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 3. Cała trylogia jest na mojej liście czytelniczej. Muszę sprawdzić, czy już wróciły do biblioteki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Te przygody czytelnicze jeszcze przede mną, chętnie się za nie zabiorę, moje ulubione klimaty. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam gdzieś pierwszy tom bo czytałam same pozytywne opinie. Może jak znajdę chwilę, to sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam bardzo wiele dobrego o tej serii, ja mam w planach kupienie pierwszego tomu i sprawdzenie czy to coś dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń